DOLAR 30,9843 -0.08%
EURO 33,6374 0.12%
ALTIN 2.013,81-0,20
BITCOIN 15950510,34%
İstanbul
10°

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kacır Güney Kore’de! ‘Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazandı’
450 okunma

Bakan Kacır Güney Kore’de! ‘Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazandı’

Bakan Kacır Güney Kore'de! 'Türkiye'ye yatırım yapan herkes kazandı'

ABONE OL
Eylül 14, 2023 20:52
Bakan Kacır Güney Kore’de! ‘Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazandı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Kacır, Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin bir araya geldiği 24’üncü Dünya Bilgi Forumu’nda, yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine duyduğu güven ve güçlü yatırım ortamı sayesinde Türkiye’nin, otomotiv sektöründe önemli bir üretim üssü haline geldiğini ifade etti.

OTOMOTİV İHRACATI

Sektörün geçen yıl 1,3 milyondan fazla otomobil ürettiğini ve bunların 970 bininin ihraç edildiğini belirten Kacır, otomotiv ihracatının 31,5 milyar dolara ulaşarak ülkenin en büyük ihracat kategorisi olma konumunu koruduğunu bildirdi. Kacır, otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisinde oynadığı önemli rolü göz önünde bulundurarak sektördeki son eğilimleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Otomotiv sektörünün son zamanlarda büyük bir dönüşüm geçirdiğine işaret eden Kacır, değişen kar havuzlarının da bu dönüşümü yansıttığını söyledi.

6501e7f486b2445e346c03c7

MOBİLİTE EKOSİSTEMİ

Kacır, paylaşımlı mobilite ve dijital hizmetler gibi kar getiren yeni alanların genişlediğini, araç satışı, satış sonrası hizmetler ve sigorta hizmetleri gibi geleneksel kar getiren alanların ise kar paylarında azalma olduğunu ifade etti.

Araçların artık diğer araçlarla ve çevreleriyle iletişim kurmasının daha mümkün hale geldiğini ve mobilite devrimini bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen Kacır, “Hedefimiz, Türkiye’nin yeni mobilite ekosisteminde daha güçlü bir şekilde yer almasıdır. Bunun için gerekli altyapı Türkiye’de fazlasıyla mevcut. Son 20 yılda atılan uzun vadeli adımlarla ülkemiz güçlü bir teknoloji ekosistemi inşa etti.

Sayıları 100’ü bulan teknoparklarda 9 bin 500 şirket faaliyet gösteriyor. 1600’den fazla Ar-Ge ve tasarım merkezi, Ar-Ge ve inovasyon projeleri yürütüyor. Türkiye’nin teknoloji ekosisteminin kalbinde 220 bini aşkın Ar-Ge personeli yer alıyor” ifadelerini kullandı.

BATARYA ÜRETİMİ

Kacır, yeni yaklaşımlarının en önemli meyvesinin Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli otomobili Togg olduğunu belirterek, kuruluşundan 4 yıl sonra Ekim 2022’de ilk elektrikli ve otonom akıllı aracı piyasaya sürdüklerini ve bugün Türkiye yollarında 2 binden fazla Togg’un bulunduğunu ifade etti.

Okumalısın!  Anayasa Mahkemesi'nin kararı bekleniyor! Ek MTV'nin yalnızca yüzde 20'si tahsil edildi

Böyle bir elektrikli araç projesinin rekabetçi maliyet tabanını korumak için batarya tedarikinin önemine işaret eden Kacır, Togg ve FARASİS’in batarya üretimi için Gemlik’te ortak bir yatırıma giriştiğini anlattı. Kacır, mobilite sektörünün rekabetçiliğini koruması için yeni batarya yatırımlarının Türkiye’ye kazandırılması için de çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi.

ELEKTRİKLİ OTOBÜS ÜRETİM EKOSİSTEMİ

Bu noktada Güney Koreli akü yatırımcılarının Türkiye’deki yatırım planlarından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Kacır, “Bu yatırımlar, yatırımcıların ülkemize duyduğu güveni kanıtladığı gibi mobilite alanındaki vizyonumuzun küresel oyuncular tarafından benimsendiğinin de en açık göstergesidir.

Elektrikli otomobillerin yanı sıra her zaman vurguladığımız bir başarı hikayesi de elektrikli otobüslerdir. Ülke olarak ihracat başarılarıyla güçlü bir elektrikli otobüs üretim ekosistemine sahibiz. Bu ekosistemin tedarikçileriyle birlikte genişlemesini ve güçlenmesini öncelikli görüyoruz” dedi.

MOBİLİTE ARAÇ VE TEKNOLOJİLERİ STRATEJİSİ

Kacır, Mobilite Araç ve Teknolojileri Stratejisi Yol Haritası’nda kara, hava, deniz ve raylı sistemler gibi tüm mobilite modlarını bir arada ele aldıklarını ve bu doğrultuda hayata geçirecekleri projelerle elektrikli araç kullanımını ve satın alınmasını teşvik ettiklerini dile getirdi.

DAHA ÇEVRECİ

Bakan Kacır, Türkiye’de 2030’a kadar elektrikli araç pazar payını yüzde 35’e ulaştırmayı ve toplam elektrikli araç stokunu 2,5 milyona çıkarmayı hedefleyerek daha çevreci bir mobilite ekosistemini hızla inşa ettiklerini söyledi.

Halka açık şarj prizi sayısının 251 bine ulaşmasını öngördüklerini belirten Kacır, “Elektrikli araç sayısındaki artışla birlikte elektrikli araçların en önemli maliyet bileşenleri olan batarya modül ve paketlerinin üretim ve test altyapısını güçlendiriyoruz. Bunu yaparken ülkemizi bölgesel bir batarya üretim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.

Bataryalarda yerlilik oranının artması, ülkemizde üretilen araçların yerlilik oranlarına da olumlu yansıyacaktır. Ülkemizde batarya alanında artan üretim ve test altyapısı ile 2030’a kadar elektrikli araçlarda yerlilik oranımızı yüzde 75’e çıkarıyoruz” diye konuştu.

Okumalısın!  Elektrikli Araçların Yükselişi Çevre Dostu Taşımanın Evrimi

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ

Kacır, bağlantılı ve otonom araçların yakın gelecekte sürüş güvenliği ve konfor için vazgeçilmez hale geleceğini belirterek, bağlantılı ve otonom araçların geliştirilmesi ve test edilmesi için gerekli altyapıyı kurduklarını bildirdi. Bu test kapasitesinin akıllı araçlar ve yol sistemleri geliştirme merkezi, araç iletişim sistemleri, akıllı ulaşım sistemleri ve otonom araç sistemleri ve otoyol koridorlarını içereceğini anlatan Kacır, “Bu merkez, akıllı otomobiller ve diğer akıllı ulaşım sistemleri arasındaki iletişimi sağlayacak ve Türkiye’de gerçek yaşam koşullarında gerçek zamanlı testlere olanak tanıyacak.

Merkez, tasarım aşamasından kullanıma kadar akıllı yol ve akıllı çevre imkanları ve hizmetleri sunacak. Laboratuvar ve kampüste model, yazılım, donanım ve sürücü simülasyon sistemleri yerli ve yabancı geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Merkezler, mobilite sistemleri için inovasyon merkezimiz olan Bilişim Vadisi’nde yer alacak” dedi.

‘GELİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM VE KAZANALIM’

Kacır, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda ülkenin cari açığının azaltılmasının hedeflendiğini, program kapsamındaki projelerin Ar-Ge’den seri üretime kadar tüm aşamalarda desteklendiğini söyledi. Toplam büyüklüğü 661 milyon dolar olan 41 projenin, katma değeri yüksek ve teknoloji odaklı yatırımlar anlamında Türkiye’ye katkı sağlayacağını belirten Kacır, “Türkiye, sağlam finansal altyapısı, elverişli makroekonomik koşulları ve geniş mobilite ekosistemi sayesinde en güvenli ve en karlı destinasyonlardan biri olmaya devam ediyor.

Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazandı ve kazanmaya devam edecek, bundan emin olabilirsiniz. İhtiyacınız olan desteği size sağlamak için durmaksızın çalışıyoruz. Gelin birlikte çalışalım ve kazanalım” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNCEL

7 saat önce

Araç Alım-Satımında Yeni Uygulama Mahkemeye Gitmeye Gerek Kalmayacak!

GÜNCEL

8 saat önce

CarMD Araştırmasına Göre En Sorunsuz Otomobil Markası Seçildi

GÜNCEL

8 saat önce

Ülkelerde Kişi Başına Düşen Araç Sayısı Türkiye’de Durum Ne?

GÜNCEL

3 gün önce

Tesla’dan Önemli Hareket Yedek Kamera Sorunu ve Çözümü

DÜNYADAN

3 gün önce

Yamaha Denizcilikte Devrim Yaratıyor

GÜNCEL

5 gün önce

TOGG’un Yeni Gözdesi: T10F

GÜNCEL

5 gün önce

Opel’in Elektrikli Geleceği: Yeni Frontera ile Yeniden Doğuş

GÜNCEL

7 gün önce

Hyundai’nin Elektrikli Modeli IONIQ 6 Türkiye’de Fiyatlarıyla Dikkat Çekiyor

MOTORSPORLARI

10 gün önce

Formula 1 Pisti İçin İhale Süreci Başlıyor: Heyecan Dolu Detaylar!

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

SAIC Çatısı Altındaki MG Markası, Türkiye Pazarında Yükselişte!

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli otomobilin elektrik tüketimi 2024

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli araba şarj maliyeti 2024

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli araç bakım masrafları 2024

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli otomobil 100 km’de tüketimi

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli otomobil şarj maliyeti

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

1 kW elektrik fiyatları 2024

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli araçların enerji harcaması

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Togg elektrik tüketimi

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli otomobillerin şarj masrafı ne?

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli araba Kaç paraya doluyor?

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli Araç Sahibi Olma Maliyetleri Yüksek mi?

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

10 gün önce

Elektrikli araçlar ekonomik mi? 2024

GÜNCEL

13 gün önce

2024 Yılında Otomobil Muayene Ücretlerindeki Değişiklikler ve Güncel Durum

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

13 gün önce

Togg T10X İçin Sakarya’dan İstanbul’a Heyecan Dolu Rotada

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

13 gün önce

Geely Group’un Yenilikçi Adımı Volvo’nun Elektrikli Minivanı EM90 Seri Üretime Geçti

GÜNCEL

15 gün önce

SUV Araçlar: Türkiye’nin Otomobil Sevdasında Yükselen Trend

MARKALAR

15 gün önce

Yeni Audi RS 6 Avant GT: Spor Otomobil Tutkunlarını Coşturacak Bir İkon!

MARKALAR

17 gün önce

Dünya Otomotiv Sektöründe Kârlılık Yarışında Türk Şirketleri Zirvede

GÜNCEL

18 gün önce

Polestar, Elektrikli Araç Arenasında Yepyeni Bir Döneme Adım Atıyor!

MARKALAR

18 gün önce

Fiat, İtibar ve Marka Değer Performansında Zirveye Ulaşıyor!

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

18 gün önce

Soğuk Hava Testinde Elektrikli Otomobiller: Menzil Kayıpları ve Şaşırtan Sonuçlar

MARKALAR

18 gün önce

Yenilenen BMW 4 Serisi: Tasarım ve Performansta Hafif Dokunuşlar

MARKALAR

18 gün önce

Chery’nin Hızlı Yükselişi: Yeni Marka Binek Otomobil Satışlarında Dikkat Çekiyor!

GÜNCEL

20 gün önce

Elektrikli araçlarda Şarj Sorunları ve Çözüm Yolları

GÜNCEL

20 gün önce

Elektrikli araçların Batarya Ömrü Nedir?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.