DOLAR 32,8652 0.15%
EURO 35,1830 -0.09%
ALTIN 2.515,331,29
BITCOIN 2089261-3,48%
İstanbul
29°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Xpeng CEO’su: Volkswagen ile yapılan işbirliği Çin’in teknoloji paylaşma isteğini kanıtlıyor

Xpeng CEO’su: Volkswagen ile yapılan işbirliği Çin’in teknoloji paylaşma isteğini kanıtlıyor

Xpeng CEO'su: Volkswagen ile yapılan işbirliği Çin'in teknoloji paylaşma isteğini kanıtlıyor

ABONE OL
Mart 5, 2024 14:22
Xpeng CEO’su: Volkswagen ile yapılan işbirliği Çin’in teknoloji paylaşma isteğini kanıtlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GUANGZHOU, 8 Ağustos (Xinhua) — Xpeng CEO’su He Xiaopeng, Xpeng ile Volkswagen ortasında yapılan dönüm noktası niteliğindeki işbirliği muahedesinin, Çin’deki araba kesiminin kendi teknolojilerini dünyayla paylaşma konusundaki istekliliğini kanıtladığını belirtti.

Deneyimli Alman araba üreticisi Volkswagen Kümesi, geçen ay Çinli elektrikli araç (EV) startup’ı Xpeng’in yüzde 4,99 payını satın almak ve birlikte Çin pazarı için iki KONUT modeli geliştirmek üzere mutabakata varmıştı.

Anlaşma, Çin’in süratle büyüyen elektrikli araç pazarından istifade etme arayışındaki Volkswagen’e, gelişmiş sürüş dayanak sistemleri (ADAS) dahil olmak üzere Xpeng’in teknolojilerine erişim sağlaması açısından büyük ilgi gördü.

He, Xinhua ile yaptığı özel söyleşide Çinli araba şirketlerinin, en son teknolojilerini yabancı meslektaşlarına satmaya başlayarak, yabancı araba firmalarından Çinli firmalara tek taraflı teknoloji transferi kalıplarını yıktığını söyledi.

“Hem stok hem de teknoloji alanında işbirliğimizin olması büyük kıymet taşıyor” diyen He, tıpkı vakitte Çinli bir araba üreticisinin kendi yazılımını satarak kar elde ettiği birinci örneğin yaşandığına işaret etti.

CEO, artan korumacılık ve globalleşme aksiliğinden kaynaklanan global zorlamalara karşın Xpeng’in Volkswagen ile muahede yapmasının, “yakın işbirliğinin kazan-kazan durumu yarattığına” dair olumlu sinyaller gönderdiğini söyledi.

He, “Stratejik işbirliği, Çin’deki araba bölümünün dünyayı kucaklamaya devam ettiğini ve teknolojilerini paylaşıp ortak kalkınma sağlamaya istekli olduğunu bir sefer daha kanıtlıyor” dedi.

Personelinin yüzde 40’ı Ar-Ge çalışanı olan ve 2022 yılında Ar-Ge harcamaları 5,21 milyar yuana (yaklaşık 728 milyon ABD doları) ulaşan Guangzhou merkezli şirket, teknolojik yeniliğe güçlü biçimde odaklanmasıyla tanınıyor.

DİKKAT!
Peugeot Sport, Dassault Systèmes ile Simülasyon Çözümleriyle Dayanıklılık Yarışlarında Zirveye Oynuyor

CEO, Volkswagen’in Xpeng ile işbirliği yapma kararının, Çin’deki işletmeler ve teknolojiler üzerine yapılan kapsamlı araştırmalara ve Xpeng’in akıllı teknolojilerdeki üstünlüğüyle bilinmesine dayandığını söyledi.

He, işbirliği sayesinde Volkswagen açısından donanım ile yazılımın eşleştirilmesi ve yeni eserlerin üretime hazır hale getirilmesi için gereken müddetin büyük ölçüde kısalacağını, Xpeng açısından ise marka imajının, teknolojik gücünün ve ticari pahasının gelişeceğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: Xinhua / Araba

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.