DOLAR 32,2459 0.01%
EURO 34,9851 -0.13%
ALTIN 2.443,86-0,11
BITCOIN 22137721,29%
İstanbul
18°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Peugeot’dan elektrikli fastback SUV: E-3008

Peugeot’dan elektrikli fastback SUV: E-3008

Peugeot'dan elektrikli fastback SUV: E-3008

ABONE OL
Eylül 14, 2023 20:45
Peugeot’dan elektrikli fastback SUV: E-3008
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransız araba üreticisi Peugeot, yenilenen 3008 ailesini ve ailenin büsbütün elektrikli E-3008 versiyonunu tanıttı.

Fastback SUV dizaynıyla dikkat çeken model ailesi, yeni Peugeot Panoramic i-Cockpit ve ailenin büsbütün elektrikli üyesi E-3008 ise 700 km’ye kadar elektrikli menzil ile öne çıkıyor. Stellantis’in yeni STLA Medium platformunu kullanan 3008 ailesi, son 7 yılda 130 ülkede, 1 milyon 320 binin üzerinde satış muvaffakiyetin akabinde artık yeni bir periyoda giriyor.

Özellikle model gamında dikkati çeken E-3008, markanın 2025 yılı prestijiyle eser gamını büsbütün elektrikli motor seçeneğiyle sunmayı taahhüt etmesinin akabinde yol haritasında değerli adımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Fransız üreticinin Avrupa’daki satışlarının tamamının 2030 yılına kadar elektrikli olması planlanıyor.

YENI PEUGEOT E 3008 3 1

Peugeot E-3008, Stellantis’in, markayı bir üst düzeye taşıyan orijinal STLA Medium platformunu kullanan birinci model olma özelliğini de taşıyor. 700 km’ye kadar menzil, 30 dakikaya varan şarj mühleti, seyahat planlayıcı, akıllı şarj, araçtan şarj, tak ve şarj et ile internet üzerinden kablosuz güncellemeler üzere irtibatlı hizmetler ve fonksiyonlar yeni modelin en dikkat çeken özellikleri ortasında.

Peugeot E-3008, yalnızca Fransa’daki Sochaux Fabrikası’nda üretilecek ve Şubat 2024’ten itibaren kademeli olarak Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. Allure ve GT olmak üzere iki donanım düzeyiyle, sade eser gamıyla sunulacak ve bunlar için 3 farklı ek opsiyon paketi olacak. Bunun dışında üç adet büsbütün elektrikli motor seçeneği (210 HP, 230 HP Uzun Menzil ve 320 HP Çift Motorlu 4 tekerlekten çekiş) olacak. Pazara bağlı olarak hibrit motor seçeneği de sunulacak.

Model 4,54 metrelik uzunluğa, 1,89 metrelik genişliğe ve 1,64 metrelik yüksekliğe sahip. Önde ikonik üç pençeli ışık imzasını korurken, farların ve ızgaranın tasarımı büsbütün değişiyor. Yeni ön cephe, yeni Peugeot logosu etrafında tasarlanmış ve 408 modelinden izler taşıyor. Tüm versiyonlarda Full LED farlar sunuluyor. E-3008 GT, standart olarak, far huzmesini trafik şartlarına nazaran otomatik olarak ayarlayan ve öbür şoförleri rahatsız etmeden optimum aydınlatma sağlayan Pixel LED teknolojisiyle yollara çıkıyor.

E-3008’in art tasarımı, GT versiyonlarında 3D olmak üzere, üç pençeli ışık imzasıyla dinamik bir tasarım sunuyor. Bu ortada art koltuklarda geniş bir alan sunuyor ve evvelki 3008 ile 520 litrelik birebir bagaj hacmini koruyor.

YENI PEUGEOT E 3008 4 1

İç mekan

Peugeot Panoramic i-Cockpit, havada süzülen 21 inçlik panoramik ekrana ek olarak, 8 farklı renkte kişiselleştiren LED ambiyans aydınlatmasına da imkan tanıyor. Ambiyans aydınlatması, ön konsol boyunca uzanan ve kapılara yanlışsız devam eden alüminyum kaplamayla yansıtılıyor.

Kavisli 21 inçlik HD panoramik ekran, yükseltilmiş gösterge ekranı ile merkezi dokunmatik ekranı birleştiriyor. Peugeot grupları, i-Cockpit’in üç temel ögesinden ikisini; yükseltilmiş gösterge ekranı ile büyük merkezi dokunmatik ekranı birleştirdi. Bunlar artık ön konsolun solundan orta konsola kadar uzanan, 21 inçlik yüksek çözünürlüklü tek bir panelden oluşan, kavisli bir panoramik ekranda entegre ediliyor. Panoramik ekran, ön konsolun üzerinde havada süzülüyor. Süzülme tesiri, ekranın altında bulunan LED ortam aydınlatmasıyla vurgulanıyor.

DİKKAT!
Çin'in liderliği sona erecek ABD pazara dahil oluyor

Optimum ergonomi için konumlandırılan 21 inçlik panoramik ekran, şoföre gerçek yavaşça kavisli olsa da hala yolcu tarafından erişilebiliyor.

E-3008’in Allure versiyonunda, Peugeot i-Cockpit standart olarak, panoramik ekran altında tek bir panele entegre edilen iki adet 10 inçlik dijital ekrandan oluşuyor ve 21 inçlik panelle tıpkı etkiyi veriyor. GT, standart olarak 21 inçlik bir ekranla donatılıyor.

PEUGEOT E 3008 2309PJ 409 FR

Yeniden tasarlanan mimari ve ergonomisiyle Peugeot Panoramic i-Cockpit’teki en değerli yenilik; panoramik ekranın yolcu bölmesinden görülmeyecek bir ilişki sistemi ile ön konsola monte edilmesi. Bu sayede, 21 inçlik panoramik dokunmatik ekranda gösterilen bilgilerin erişilebilirliği ve görünürlüğü artıyor. Ön konsolun ortasında, büsbütün kişiselleştirilebilir dokunmatik i-Toggles’a da yer veriliyor. Kullanıcı bu panelde; bir kişiyi aramak, sık kullanılan bir varış noktası için navigasyonu başlatmak, kaydedilen radyo istasyonlarından birine ayarlamak, ülkü klima sıcaklığını ayarlamak üzere, en sık kullandığı 10 fonksiyonu, süratli erişim için programlayabiliyor.

Orta konsol, ön yolcuya geniş ve ferah bir alan sağlamak ve depolama için alanlar oluşturmak üzere düzenlendi. Bu geniş mimariye, vites seçicinin ön konsola taşınmasının değerli bir katkısı oldu. Vites seçici direksiyonun sağında, start/stop düğmesinin yanında yer alıyor.

Dokunma hassasiyetli denetimlere sahip yeni kompakt direksiyon simidi, daha da yüksek sürüş hissi ve konfor için yenilendi. Tekrar tasarlanan, hava yastığını barındıran kısım daha küçük tasarlandı. Ayrıyeten ön konsoldaki panoramik ekrana emsal bir havada süzülme tesiri için direksiyon simidi, kollarından izole edildi. Optimum ergonomi için kompakt direksiyon simidi üzerindeki denetimler de yenilendi. Şoförün parmaklarını otomatik olarak algılayan denetimler, yanlış komutları önlemek ismine, yalnızca şoför onlara bastığında etkinleşiyorlar. Yeni kompakt direksiyon simidi, E-3008 GT’de standart olarak ısıtma özelliğine de sahip. Yeni Peugeot Panoramic i-Cockpit, kompakt direksiyon simidinin gerisinde iki yeni kumanda kolu ve rejeneratif fren fonksiyonu için iki kulakçık da sunuyor.

Allure donanım düzeyinde deri efekti ile kumaş ve GT’de deri efekti ile Alcantara kombinasyonundan oluşan ön koltuklar sırt ağrısının önlenmesine yönelik araştırmaları destekleyen Alman hekimler ve terapistler derneği tarafından verilen AGR sertifikasına sahip. GT versiyonunda ayrıyeten, havalandırma ile masaj ve artta ısıtma özelliği sunuluyor.

Peugeot eser gamında birinci kere ön koltuklar, yolcunun beden formuna ahenk sağlamak üzere elektrikli olarak şişen yahut sönen, uyarlanabilir yan takviyelerle donatılabiliyor. Sağlıklı bir iç yer atmosferi sağlamak üzere E-3008, kabine giren havanın kalitesini daima izleyen ve gerektiğinde hava iç sirkülasyonunu otomatik olarak etkinleştiren AQS (Hava Kalite Sistemi) ile donatılıyor. Bu fonksiyon, GT donanım düzeyinde, kirletici gazları ve parçacıkları filtreleyen Pak Kabin Hava Arıtma Sistemi ile tamamlanıyor. Hava kalitesi, panoramik ekranın sağ tarafında gösteriliyor.

Model ailesinde Focal Premium Hi-Fi Ses Sistemi tercih ediliyor.

Peugeot E-3008’in yolcu kabini, toplam hacmi yaklaşık 34 litre olan 17 farklı, birçok saklama alanı sunuyor: Orta konsolda basitçe erişilebilen kablosuz telefon şarjı, orta kol dayamanın altındaki soğutmalı alan, tavan konsolunda gözlük tutucusu, bardak tutucular ve torpido gözü. Bagaj perdesinin altında 520 litrelik kullanılabilir hacimle E-3008’in bagajı, selefi kadar geniş. Yeni STLA Medium platformu, E-3008’de birebir bagaj alanını sunuyor.

DİKKAT!
Türkiye'de elektrikli araçları şarj etmenin maliyeti ne kadar?

PEUGEOT E 3008 2309PJ 407 FR

Sürüş modları

Peugeot E-3008’de Olağan, Eko, Spor ve araçta mevcutsa 4WD modları ortasında seçim yapılabiliyor. 4WD modu 135 km/s’ye kadar faal olurken, yol yüzeyi kayganlaştığında (kar, çamur vb.) gücü 4 tekerleğe de dağıtıyor.

Model standart olarak geri görüş yahut kuş bakışı görüş olmak üzere, şoföre iki açı sunan bir geri görüş kamerası ile donatılıyor. Kamera, her şartta eksiksiz manzara sağlamak üzere bir temizleme başlığıyla donatılıyor. E-3008, opsiyon olarak, ön ve art tekerleklere mümkün olduğunca yakın konumlandırılan 4 kamera ve arabanın etrafına dağılan 12 sensör sayesinde, aracın etrafını 360 derece gösteren Peugeot VisioPark 360° sistemiyle donatılabiliyor.

Peugeot, E-3008’de sunulan Drive Assist Plus sistemi ile yarı otonom sürüşe gerçek bir adım daha atıyor. Bu sistem, aracın tüm sensörlerini (kameralar, radar vb.) ve bağlı navigasyon sisteminden gelen bilgileri kullanarak şoföre yardımcı oluyor. Bu takviye sistemleri, otoyollar yahut bölünmüş yollar üzere çok şeritli yollarda şoförün yükünü hafifletmek için tasarlandı.

Dur ve Kalk fonksiyonu ile Adaptif Sürat Sabitleme ve Şerit Pozisyonlandırma Asistanı yeni E-3008’i şeritte ve şoför tarafından belirlenen süratte tutmak için direksiyonu ve suratını yönetiyor.

Yarı otomatik şerit değiştirme, gerektiğinde şoför için şerit değiştiriyor. Sinyali aktifleştirip direksiyon simidindeki “OK” düğmesine basmak kâfi. Sistem, aracı yeni şeride yönlendiriyor.

Erken sürat önerisi, yol işaretlerini okuyarak ve bağlı navigasyon sisteminden bilgi toplayarak, sürat sonundaki rastgele bir değişikliği algılıyor ve şoföre Adaptif Sürat Sabitleme ayarını değiştirmesini öneriyor. Sistem, yağmur algılaması halinde, sürat sonuna uygun olarak, suratı düşürebiliyor. Örneğin otoyolda 130 km/s’den 110 km/s’ye düşürülmesini öneriyor.

Bu yarı otonom sürüş özellikleri, şoförün onayını gerektiriyor. Sensörler, şoförün ellerini her vakit direksiyonda tutmasını sağlıyor.

YENI PEUGEOT E 3008 2 1

Güvenlik

E-3008, aşağıdakiler dahil en yeni Peugeot etkin güvenlik teknolojilerine sahip.

Çarpışma ihtarlı acil tam durdurma freni, gece yahut gündüz, 7 km/s’den 140 km/s’ye kadar araçları, yayaları ve bisikletlileri algılıyor.

Şeritten çıkma, düzeltme fonksiyonuyla etkin şerit takip sistemi aracın şeridinde kalmasını sağlıyor.

Sürücü Dikkat İkaz Sistemi, araç hareketlerini tahlil ederek dikkat kaybını tespit ediyor.

Genişletmiş Trafik İşaretleri İhtar Sistemi olağan sürat işaretlerine ek olarak dur, tek taraf, sollama yasak, sollama sonu işaretlerini de algılıyor.

Uzun menzilli kör nokta ikaz sistemi (75 metreye kadar) inançlı sürüş için yardımcı oluyor.

Eğim İniş Denetimi, ileri yahut geri viteste 30 km/s’nin altındaki süratlerde yokuş aşağı sürerken suratı otomatik olarak düzenleyerek aracın kayma yahut denetimini kaybetme riskini azaltıyor.

Gelişmiş Çekiş Denetimi, kaygan yüzeylerde tutuşu optimize ediyor. Kar, çamur ve kum olmak üzere 3 pozisyonda etkinleştirilebiliyor.

PEUGEOT E 3008 2309STYP 103 FR

Güç ünitesi

E-3008, 525 km menzil, 2 tekerlekten çekiş, 210 bhp/157 kW, 525 km menzil, çift motor, 4 tekerlekten çekişli, 320 bhp/240 kW, 700 km ile Uzun Menzil, 2 tekerlekten çekiş, 230 bhp/170 kW olmak üzere 3 adet büsbütün elektrikli motor seçeneğiyle (WLTP döngüsü onay aşamasında) sunuluyor.

DİKKAT!
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Verilerine Göre

Yeni kuşak sabit mıknatıslı senkron motorlar daha fazla güç ve verimlilik sunuyor. 2 tekerlekten çekişli versiyonlar 157 kW (343 Nm) yahut 170 kW (343 Nm) güç üretiyor. Çift motorlu 4 tekerlekten çekişli versiyon, önde 157 kW (343 Nm) ve artta 83 Kw (166 Nm) olmak üzere toplam 240 kW güç sağlıyor. Elektromotor, Tremery’deki (Fransa) STELLANTIS-NIDEC ortak teşebbüsü tarafından üretiliyor. Vites kutusu, Stellantis tarafından Valenciennes’de (Fransa) üretilirken, 2 tekerlekten çekişli versiyon (530 km) 9,77 orana sahip.

PEUGEOT E 3008 2309STYP 212 FR

Batarya

NMC (Nikel, Manganez ve Kobalt) kimyasal bileşimine sahip 400 V yüksek voltajlı lityum iyon batarya, tabanın altında bulunuyor ve aracın elektromotorunu besliyor. Aydınlatma ve bilgi-eğlence sistemi üzere öbür elektrik tüketen donanımlar, kendisi de dönüştürücü üzerinden yüksek voltajlı batarya tarafından beslenen 12V batarya ile beslenmeye devam ediyor. Yüksek tansiyonlu bataryanın 73 kWsa ile 525 km menzil, 73 kWsa batarya ve çift motor ile 525 km menzil ve 98kWsa ile 700 km Uzun Menzil olmak üzere üç versiyonu bulunuyor (WLTP döngüsü onay aşamasında).

Batarya, şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 8 yıl yahut 160 bin km garantiye sahip.

Sol art taraftaki şarj soketi Mod 2/3 (alternatif akım) ve Mod 4 (doğru akım) kontaklarını sunuyor. AC şarjı için tüm kullanımlara ve şarj tahlillerine uygun, iki tip entegre şarj aygıtı bulunuyor. Standart olarak 11 kW üç fazlı şarj aygıtı sunulurken, ayrıyeten opsiyon olarak 22 kW üç fazlı şarj aygıtı sunuluyor. Süratli şarj aygıtları ile DC şarj için yeni E-3008’deki Mod 4 soketi, 160 kW’a kadar destekliyor. Böylelikle E-3008’in standart menzilli bataryası 30 dakikada ve Uzun Menzilli bataryası 30 dakikadan daha kısa müddette yüzde 20’den yüzde 80’e şarj olabiliyor.

YENI PEUGEOT E 3008 5

V1G yahut Akıllı Şarj fonksiyonu: Bu fonksiyon güç tedarik hizmetleriyle uyumlu ve şarj maliyetlerini optimize etmek emeliyle yeni Peugeot E-3008’in bataryasının şarj edildiği vakti ve gücü ayarlıyor.

V2L (Araçtan Şarj) fonksiyonu: Bu pratik fonksiyon, yeni Peugeot E-3008’in yüksek voltajlı bataryası ile bir elektrikli aygıta güç sağlama seçeneği sunuyor. Örneğin elektrikli bir bisikleti şarj etmek yahut elektrikli bir aygıtı çalıştırmak üzere. Sistem, 3 kW ve 16 A’e kadar besliyor.

Tak ve Şarj Et fonksiyonu: Bu özellik, şarj noktasında araç kimlik doğrulama prosedürünü kolaylaştırıyor. Yeni Peugeot E-3008, “Tak ve Şarj Et” uyumlu şarj noktası tarafından otomatik olarak tanımlanıyor ve algılanıyor. Müşterinin tek yapması gereken, ödeme yahut kimlik kartı çıkarmadan, direkt şarj ve faturalandırmaya başlamak için E-3008’i şarja takmak.

3 kademeli rejeneratif fren fonksiyonu, güç geri kazanımı seviyesi dışında aracın yavaşlama seviyesinin ayarlanmasını içgüdüsel ve kolay hale getiriyor. Şoför, kompakt direksiyonun ardındaki kulakçıklar sayesinde 3 düzeyli rejeneratif fren fonksiyonunu yönetebiliyor. Soldaki kulakcık rejenerasyon düzeyini arttırıyor, sağdaki kulakcık ise azaltıyor. Son 2 düzeyde art fren lambaları da otomatik olarak devreye giriyor.

PEUGEOT E 3008 2309STYP 103 FR

YENI PEUGEOT E 3008 3 1

PEUGEOT E 3008 2309PJ 301 FR

YENI PEUGEOT E 3008 4 1

PEUGEOT E 3008 2309PJ 407 FR

PEUGEOT E 3008 2309PJ 452 FR

PEUGEOT E 3008 2309PJ 409 FR

PEUGEOT E 3008 2309STYP 212 FR

YENI PEUGEOT E 3008 1 1

YENI PEUGEOT E 3008 2 1

YENI PEUGEOT E 3008 5

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.