Salı, Mart 28, 2023
Ana SayfaDünyadan OtomobilTesla, Şangay üretimini artıracak

Tesla, Şangay üretimini artıracak

Tesla Çin yapımı Model 3 araçları, 7 Ocak 2020’de Çin’in Şangay kentindeki fabrikasında bir teslimat etkinliği sırasında görülüyor.

Tesla (TSLA.O) , en çok satan modellerinde agresif fiyat indirimlerinin ateşlediği talebi karşılamak için önümüzdeki iki ay içinde Şangay fabrikasında üretimi artırmayı planlıyor. Reuters ve plan hakkında bilgisi olan bir kişi.

Otomobil üreticisi, Tesla’nın en üretken ve karlı üretim merkezi için üretim planlarını ayrıntılı olarak açıklayan nota göre, Şubat ve Mart aylarında Şangay fabrikasında haftalık ortalama yaklaşık 20.000 adet üretmeyi planlıyor.

Çin Binek Araç Derneği’nin verilerine göre, bu üretim seviyesi, fabrikanın üretimini kabaca Eylül ayındaki 82.088 Model 3 ve Model Y otomobilinin üretim hızına getirecekti.

Tesla, Çarşamba günü yorum talebine hemen yanıt vermedi. Kaynak, planların ayrıntıları kamuya açık olmadığı için adının açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Aralık ayında, Şanghay fabrikası üretimi Kasım ayına göre yaklaşık üçte bir oranında azalttı ve Çin’de % 6 ile neredeyse %14 arasındaki fiyat indirimlerinden önce artan envanterle başa çıkmak için Ocak ayında işçiler için Ay Yeni Yılı tatil dönemini uzattı .

Tesla’nın dördüncü çeyrek sonuçlarını tartışmak için geçen hafta bir konferans görüşmesinde İcra Kurulu Başkanı Elon Musk , küresel fiyat indirimlerinin ardından Ocak ayında siparişlerin kabaca iki katına çıktığını söyledi.

Musk, 2023 teslimatlarının, herhangi bir dış aksama olmadığı sürece 2 milyon aracı vurabileceğini söyledi.

Tesla’nın Çin’deki fiyat indirimleri, Çinli otomobil üreticileri Xpeng ve Seres’in Aito’sunun fiyat indiriminde şirketi takip etmesi nedeniyle, analistlerin bir fiyat savaşı olarak tanımladığı şeyi ateşledi .

Ocak ayının ilk 29 gününde Tesla’nın Çin’deki ortalama günlük perakende satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %36 artarak 25.686 araca ulaştı.

China Merchants Bank International’ın verilerine göre, büyüme ana rakip BYD’ninkinden biraz daha yüksekken, genel otomobil satışları %45 düştü.

Tesla’nın Şanghay fabrikası, Çin pazarı ve Avrupa’ya ihracat için araçlar üretiyor.

BENZER HABERLER

Popüler Haberler