DOLAR 32,4960 0.03%
EURO 34,7296 0.01%
ALTIN 2.473,680,48
BITCOIN 1991253-3,84%
İstanbul
°

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bu 100 yıldan gelecek 100 yıla otomotiv sürecimiz
276 okunma

Bu 100 yıldan gelecek 100 yıla otomotiv sürecimiz

ABONE OL
Kasım 6, 2023 15:43
Bu 100 yıldan gelecek 100 yıla otomotiv sürecimiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, Türkiye’de otomotiv sektörünün 100 yıllık gelişiminin ve ikinci 100 yıldan beklentilerin dile getirdi. İşte açıklamaların önemli satır başları…

Sektör 100 yılda nereden nereye geldi?

Otomotiv sanayii, sanayileşme, ekonomik kalkınma, teknolojik ve toplumsal gelişime olan katkıları sebebiyle her ülke için önemli sanayii kollarından biri konumundadır. Türkiye’de otomotiv sanayii üretim faaliyetleri 1950’li yıllarda başlamış, gerek yabancı ortaklıklar gerekse yüzde yüz yerel sermaye yatırımları ile otomotiv sanayisi zaman içerisinde gelişerek bugünkü küresel oyuncu konumuna ulaşmıştır. Otomotiv sanayii, demir-çelik, plastik, petro-kimya, cam, elektronik ve tekstil gibi sektörlerin girdi sağladığı bir konumdayken, aynı zamanda ulaştırma, turizm, altyapı, savunma, inşaat ve tarım gibi birçok sektör için tedarikçi konumundadır. Bu nedenle otomotiv, diğer ülkelerde de olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de lokomotif sanayi koludur.

550 bin üzerinde istihdam
Sanayinin ekonomik katkısı aslında etki sahasının büyüklüğüne bakıldığında açıkça görülmektedir. 56 bini aşan direkt istihdamının yanı sıra; üretimde kullanılan hammadde, tedarik sanayi ürünleri ve tüketici ile buluşma noktası olan pazarlama faaliyetleri ile servis, bayi, akaryakıt, sigorta ve finans gibi farklı sektörlere etkisi dikkate alındığında çarpan etkisi ile toplam değer zincirinde 550 bin üzerinde istihdam sağlamaktadır. Ülke ekonomisine sağladığı direkt ve dolaylı katkısının yanı sıra, Türkiye’nin teknolojik ve toplumsal gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Yeni yatırımların çekilmesi, ülke imajına pozitif etki, yerli marka otomobil projesinin hayata geçmesinde sağladığı kuvvetli bilgi birikimi gibi birçok önemli dolaylı katkısı söz konusudur. Türk otomotiv sanayi tasarımdan üretime kadar tamamen kendi geliştirdiği ürünlerinin yanı sıra kendi motorunu geliştirip üreten, dünyaya mühendislik ihracatı yapan önemli bir küresel oyuncu konumundadır. Otomotiv sanayii verimli ve ileri teknolojiye sahip tesisleri ve nitelikli iş gücü, kuvvetli tedarik sanayi ile de küresel platformda ön plana çıkmaktadır.

Okumalısın!  Otonom araç nedir, nasıl kullanılır? Otonom araçların avantajları neler?

Araç tasarlayarak tüm dünyaya ihraç etme kabiliyetine ulaşmıştır.
1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşması otomotiv sanayinin dönüşümünde kritik rol oynamış, ihracat odaklı büyüme ile birlikte üretim kapasitesi ve üretim yıllar içinde katlanarak büyümüştür.  Ciddi yapısal değişim geçiren otomotiv sanayi gelişmiş pazarlara yönelik ihracat odaklı bir sanayi yapısına dönüşümünü gerçekleştirmiş, sürdürülebilir üretim rekabetçiliğini Ar-Ge alanına da genişletmiş ve sıfırdan araç tasarlayarak tüm dünyaya ihraç etme kabiliyetine ulaşmıştır. 1996 yılından bu yana kapasitesini üç kat artırmayı başarmıştır.

Dünya genelinde önemli bir oyuncu
Günümüze geldiğimizde, Türkiye otomotiv sektörü dünya genelinde önemli bir oyuncu haline gelmiştir.  2 milyon adedin üzerinde kurulu kapasiteye sahip Türk Otomotiv Sanayii, 1,35 milyon adetlik üretimi ile 2022 yılında motorlu araç üretiminde dünyada 13., Avrupa Birliği ülkeleri arasında 4. sırada yer almıştır. Önemli bir ticari araç üretim üssü konumunda olan ülkemiz, 2022 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında ticari araç üretimi ile ilk sırada yer almıştır.

16 yıl üstü üste ihracat şampiyonu oldu
Otomotiv sanayi, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sanayi kollarının başında gelmektedir. 2006-2021 yılları arasında 16 yıl üstü üste ihracat şampiyonu olmuş, son 10 yıllık dış ticaret fazlası 6,5 Milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Araç ihracatının yanı sıra 2022 yılında 253 Milyon Dolar Ar-Ge ihracatı gerçekleştiren OSD üyeleri, 7 Milyar TL Ar-Ge harcaması ile ülkenin teknolojik gelişimine sağladığı katkıyı da sürdürmüştür. 2023 yılında da gerek üretim gerekse ihracatta yükselişine devam etmektedir. Yılın ilk dokuz ayında üretimi 1 milyon adedi aşmış, 26 milyar dolar ihracatı ile ülke ihracatının %16’sını gerçekleştirerek ihracat liderliği konumuna yeniden ulaşmıştır.

100 yıllık gelişimi sonrasında, ikinci yüzyıla girerken otomotiv sektörünün hedefleri

Okumalısın!  Yamaha Denizcilikte Devrim Yaratıyor

Dünya genelinde hız kazanan iklim odaklı emisyon azaltım hedefleri ile birlikte otomotiv ürünleri, üretim ve operasyonel süreçleri önemli bir dönüşüm sürecinin içinden geçmekte. Türkiye, küresel otomotiv sektöründe önemli bir üretici konumunda ve bu başarısını otomotiv ekosistemindeki tüm gelişmeleri yakından takip ederek uyumlanmasına borçlu. Üretiminin yaklaşık yüzde 72’sini ihraç eden sanayimiz ihracatının yüzde 70’ini Avrupa pazarına gerçekleştiriyor. Dolayısıyla, rekabetçiliğimizin korunması ve ekonomiye sağladığımız katkının sürdürülebilmesi için AB’deki gelişmelere cevap verecek şekilde üretim yapmamız bir zorunluluk.  İçinden geçilen dönüşüm sürecinin büyüklüğü ve etki alanının genişliği dikkate alındığında bu süreç sadece ana sanayiinin çabası ile yönetilebilecek bir konu değil. Birçok paydaşın eş zamanlı, senkronize şekilde bütünsel eylem planlarını hayata geçirmesi gerekiyor. Elektrifikasyon, alternatif yakıt teknolojileri gibi dönüştürücü teknolojilerin etkisi ile araç yapılarının ciddi bir değişim içerisinde olduğu dikkate alındığında mevcut yerli katkı oranlarının gelecekte düşmesi riski ile karşı karşıyayız. Bu dönüşüm ile hayatımıza giren/girecek olan kritik teknolojilerin yerlileştirilmesi bizim için çok önemli.  Kritik teknolojinin yerlileştirilmesi için tedarik sanayimiz ile birlikte çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu dönüşümde tedarik sanayiinde çok olumlu gelişmeleri memnuniyetle gözlemliyoruz ancak tedarik sanayimizin dönüşüm hızının önemli bir risk olarak kendisini göstermekte olduğunu da göz ardı etmemeliyiz.

Tüm araç gruplarında (otomobil, hafif ticari araç ve ağır ticari araç) sıfır emisyonlu araçların tüketici ile buluşabilmesi için, şarj ve dolum altyapısının gelişmesi, şebeke esnekliği, endüstriyel dönüşüm için paydaşların iş birliği, tedarik sanayiinin dönüşümünü ve mevcut araç parkının gençleştirilmesini sağlayıcı teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi gibi birçok politikanın eş zamanlı hayata geçmesi önemli.

Sanayimizin ikinci yüzyılda hedefleri, değişen otomotiv eko-sisteminde ülkemizin mevcut rekabetçiliğinin korunmasını, geliştirilmesini hedefleyen uzun vadeli planlar üzerine kurgulu bir yaklaşım ile ihracatımızı artırmak, öngörülebilir ve büyüyen bir iç pazar oluşturmak ve tüm bunlarla birlikte ülkemize daha fazla yatırım gelmesi için gerekli ortamı oluşturmaktır.

Okumalısın!  CarMD Araştırmasına Göre En Sorunsuz Otomobil Markası Seçildi

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  SON DAKİKA HABERLERİ

  ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

  2 saat önce

  Bayram Tatilinde Elektrikli Araç Şarjında Rekor

  GÜNCEL

  2 saat önce

  Castrol Ford Team Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası’nda Heyecan Dolu Bir Sezon İçin Hazır

  GÜNCEL

  2 saat önce

  Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı: Tasarım ve Performansta Yeniliklerle Dolu

  DÜNYADAN

  2 saat önce

  Maserati, GranCabrio Folgore ile Elektrikli Otomobil Segmentinde Yenilikçi Adımlar Atıyor

  GÜNCEL

  2 saat önce

  İkinci El Otomobil Pazarında İlginç Gelişmeler

  DÜNYADAN

  2 saat önce

  Tesla, Maliyet Kesintileriyle Buffalo Tesisi İşgücünü Azaltıyor

  DÜNYADAN

  3 gün önce

  Otomotiv Endüstrisinde Çalışan Sayılarına Göre Lider Şirketler

  DÜNYADAN

  3 gün önce

  Otomotivde Performans Yarışı: Türkiye’nin Büyük Grupları Karşılaştırıldı

  MARKALAR

  3 gün önce

  Fiyatı Beklentilerin Altında: BYD Seal U DM-i Şarj Edilebilir Hibrit Modeli Lansman Fiyatıyla Dikkat Çekiyor

  GÜNCEL

  28 gün önce

  Mercedes’in 2030 Planlarında Değişiklik Elektrikli Otomobillere Talep Düşecek mi?

  GÜNCEL

  28 gün önce

  Ford Mustang Mach-E GT Artık Türkiye’de Elektrikli Performansın Zirvesi

  GÜNCEL

  28 gün önce

  Suzuki GSX-8R Türkiye’de Satışa Sunuldu İşte Fiyatı ve Özellikleri

  GÜNCEL

  29 gün önce

  Türkiye’de Trafikteki En Yoğun İllere Göz Atalım

  GÜNCEL

  29 gün önce

  Tesla Cybertruck’ta Görülen Kritik Bir Sorun: Farlar ve Kış Koşulları

  MARKALAR

  29 gün önce

  Bentley’nin Elektrikli Modeli Gecikti: 2030 Planı Tehdit Altında

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.