Cuma, Ocak 27, 2023
Ana Sayfaİkinci ElTürkiye’de ikinci el otomobil pazarındaki canlılık

Türkiye’de ikinci el otomobil pazarındaki canlılık

Türkiye’de ikinci el otomobil pazarındaki canlılık yetkili satıcıları da ikinci el ticaretine yöneltti. Bayiler sıfır otomobilden daha kârlı olan ikinci el otomobil satışına ağırlık vermeye başladı.

Otomotiv sektöründe pandemiyle başlayan tedarik sorunu yetkili satıcıların iş planlarını yeniden gözden geçirmelerine neden oldu. Yeterli sayıda sıfır otomobil bulamayan yetkili satıcılar çare olarak ikinci el otomobil ticaretine yöneldi. Sıfır otomobil satışından daha kârlı, ikinci el otomobil pazarına ağırlık verilmeye başlandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş, “Pandemiyle birlikte başlayan bulunurluk, ÖTV matrahları, vergilendirme, yüksek kurlar, alım gücünün azalması gibi bir dizi olumsuz konuyla karşı karşıyayız. Tüm bu gelişmeler, bayilerin ikinci el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor” dedi.

AVRUPA’DA PAYI % 48
Avrupa’da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48’inin ikinci el araçlar olduğunu ifade eden Erciş, Türkiye’de bu oranın yüzde 2 seviyesinde olduğunu kaydetti. Bayilerin 1.5 milyon adet ikinci el araç satışı gerçekleştirecek potansiyele sahip olduğunu belirten Erciş, gelecekte yetkili satıcıların cirolarının yüzde 40-45’inin ikinci elden gelmesini beklediklerini kaydetti.

BENZER HABERLER

Popüler Haberler