DOLAR 32,4970 0.14%
EURO 34,8823 0.3%
ALTIN 2.471,040,37
BITCOIN 2000561-3,61%
İstanbul
°

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeni Toyota C HR Üretimi Başladı!
270 okunma

Yeni Toyota C HR Üretimi Başladı!

Türkiye'nin ilk şarj edilebilir hibrit otomobili yeni Toyota C-HR, dünyada ilk kez Toyota Otomobil Sanayi Türkiye tarafından Sakarya'da üretime başladı.

ABONE OL
Şubat 10, 2024 10:17
Yeni Toyota C HR Üretimi Başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Toyota C HR Üretimi Başladı! – Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’daki fabrikasında Türkiye’de üretilen ilk Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) otomobil olan yeni nesil Toyota C-HR’ın üretimine başladı.

Türkiye’nin ilk şarj edilebilir hibrit otomobili yeni Toyota C-HR, dünyada ilk kez Toyota Otomobil Sanayi Türkiye tarafından Sakarya’da üretime başladı. Üretilen yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon euroluk yatırım ile Toyota’nın Türkiye’deki toplam yatırım tutarı 2,5 milyar euroya ulaştı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’daki fabrikasında Türkiye’de üretilen ilk Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) otomobil olan yeni nesil Toyota C-HR’ın üretimine başladı.Yeni Toyota C-HR’ın üretim hattından çıkış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleşti.308 milyon euro ilave yatırım ile üretimine başlanan yeni nesil Toyota C-HR ve PHEV batarya üretimi ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ülkemizdeki toplam yatırımı 2,5 Milyar euroya ulaştı. Yeni Toyota C-HR, ihracat pazarlarına Avustralya ve Yeni Zelanda’yı da dahil ederek Okyanusya Bölgesine ihracata başlamış oldu.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla Sakarya’daki fabrikada düzenlenen Yeni Toyota C-HR PHEV Hattan Çıkış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu, tanıtım filmi gösterildi.

“İhracatımızı her geçen gün daha da artıracağız”

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Erdoğan Şahin de 1990 yılında kurulan şirketin, geçen sürede yaptığı yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

Çalışanların katkılarıyla her defasında yeni başarılara imza attıklarını işaret eden Şahin, “Yeni Toyota C-HR aracımızı devreye almak için çevreyle dost teknolojiler kullanarak 308 milyon avro yatırım yaptık ve toplam yatırım tutarımız 2,5 milyar euroya ulaştı.​​​​​ Yeni Toyota C-HR ile yeni ihracat pazarlarımız olacak. Artık Avustralya ve Yeni Zelanda’ya da Toyota Türkiye yapımı otomobiller ihraç edeceğiz. ​​​​​Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz toplam 50 milyar dolarlık ihracatımızı her geçen gün daha da artıracağız” ifadesini kullandı.

Okumalısın!  Geniş ailelerin lüksü! Voyah Dream Türkiye fiyatı belli oldu

Üretim, ihracat, yatırım ve istihdam yoluyla Türkiye ekonomisinin başarılı geleceğine ve rekabetçiliğine katkıda bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Şahin, “Ne zaman ihtiyacımız olsa yakın ilgi ve yardımlarını esirgemeyen, önümüzü açan değerli katkıları ve destekleri için devletimize, başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sayın bakanlarımıza, Yatırım Ofisimizin değerli yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz​​​​​” dedi.

Yeni projeyle devreye aldıkları yeni tesislerin, hibrit batarya üretim hattı ve çevreyle dost su bazlı boya hattı ile Türk otomotiv sanayisine yeni katkı sunmasının da mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahin projede emeği geçenlere teşekkür etti.

“Sıfır karbondioksit hedefine katkı”

Toyota Motor Avrupa Başkanı Yoshihiro Nakata ise “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ileri mühendislik kabiliyeti, yüksek üretim kalitesi ve işbirliğiyle hayata geçirilen yeni Toyota C-HR’nin üretime başlamasının büyük heyecanı içindeyiz. Şarj Edilebilir Hibrit versiyonları ve TMMT’de üretilen bataryaları ile birlikte yeni nesil Toyota C-HR, Toyota’nın 2035 yılında Avrupa’da Sıfır Karbondioksit hedefine katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrifikasyon dönüşüm merkezi Sakarya

Sakarya’daki tesis bünyesinde kurulan yıllık 75 bin adet kapasiteli yeni batarya üretim hattı ile şirket, Toyota’nın Avrupa operasyonlarında elektrifikasyon dönüşümünün merkezi haline geliyor.

TMMT, bu alandaki yetişmiş nitelikli iş gücü ve sahip olduğu bilgi birikimi ile diğer Toyota fabrikalarının elektrifikasyon dönüşümünü destekleyerek Toyota Avrupa’nın hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol üstlenecek.

Gelecek yıl 140 bin üretim hedefleniyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Erdoğan Şahin, Türkiye’de üretilen ilk Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) otomobil olan yeni nesil Toyota C-HR’ın gelecek yıl 140 bin adet üretileceğini bildirdi.

Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki fabrikada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır’ın katılımıyla düzenlenen Yeni Toyota C-HR PHEV Hattan Çıkış Töreni’nin ardından Toyota yöneticileri, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Okumalısın!  Aşin Motorlu Araçlar, Mercedes-Benz Türk Ailesi ile Başarı Dolu Bir Yılı Değerlendirdi

Yeni nesil C-HR hakkında detaylı bilgiler paylaşan Şahin, “Gelecek yılki üretimimiz 140 bin. Bu yıl da yeni başladık. Yıl sonuna kadar 2,5 aylık sürede 35-40 bin C-HR üreteceğiz” dedi.

Malzeme tedariki konusunda bir sorun yaşamadıklarını, üretimi etkileyen bir durum olmadığını belirten Şahin, yeni nesil C-HR’ın iç pazarda yakında tanıtımının yapılacağını, gelen talebi karşılamayı arzuladıklarını ifade etti.

Şahin, fabrika üretiminin yüzde 90’ının ihraç edildiğini aktaran Şahin, Avrupa’da C-HR’ın bilinirliğinin ve müşterisinin çok olduğunu, halihazırda bekleyen müşterilerin bulunduğunu kaydetti.

Araçta kullanılacak bataryanın üretiminden bahseden Şahin, “Batarya üretim hattı otomobil üretim hattına pek benzemiyor. Batarya, çok daha hassas, güvenli ve dikkatli yapılması gereken bir süreç. Hattımızı planlarken öyle bir hat yaptık ki bir boyahane kadar toz hassasiyetine önem verdik, tamamıyla tozdan izole edilmiş bir süreç dizayn ettik. Hiçbir riske maruz kalmayacak şekilde üretim planlamasını, tasarlamasını yaptık. Ürettiğimiz bataryaların kalitesine güveniyoruz çünkü bu hattı tasarlarken çok dikkat ettik, hiçbir yatırımdan kaçınmadık” diye konuştu.

Firmanın Sakarya’daki fabrikasının yüzde 100 Toyota sermayesi olduğuna işaret den Şahin, “Toyota’nın böyle bir aracı, global ölçekte sadece Türkiye’de üretmesi ve buradan 150 ülkeye ihraç etmesi, bu pazarlara ilave pazarlar katması, aslında bize olan güvenin, dolaylı olarak Türkiye’ye olan güvenin bir göstergesi” ifadesini kullandı.

Şahin, üretimdeki yerlilik oranına değinerek, şunları kaydetti:

“Yerlilik oranı hacim bazında yüzde 90, değer bazında da yüzde 50’nin üzerinde. Her yeni tasarladığımız araçta yerlilik oranını artırıyoruz. Her yeni projeyle Türkiye’ye yeni firmalar kazandırıyoruz, yeni parçaları Türkiye’de üretiyoruz. Dolayısıyla yerlileşme konusunda Toyota, herkes ne kadar yerliyse biz de o kadar yerliyiz, fazlasıyla yerliyiz, ayrıca da milliyiz.”

Şahin ayrıca, üretim sürecinde çip kaynaklı herhangi bir sıkıntı ön görmediklerini sözlerine ekledi.

Okumalısın!  Elektrikli araç satışında rekor beklentisi!

Ali Haydar Bozkurt: C-HR’ın bizim için çok kıymetli

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt da C-HR’ın kendileri için çok kıymetli olduğunu, aracın Türkiye’de ilgi gören bir model olduğunu ifade etti.

ÖTV teşviki kapsamına girmesi nedeniyle 1.8 hibrit motorlu araçların gözde olduğunu belirten Bozkurt, “Yenilenmiş C-HR, bir öncekine göre müşteri taleplerine karşılık bulmuş bir dizayn olarak çıktı. O nedenle daha önceki satış performansının çok üzerinde bir satış adedi bekliyoruz. Avrupa sınırları içerisinde üretilecek olan ilk Toyota Plug-in hibrit aracı. Özellikle Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında her şeyin en güzelini hak eden güzel ülkemizde üretilecek olmanın heyecanını, gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Toyota Türkiye’nin satış rakamlarından bahseden Bozkurt, salgın öncesinde pazar paylarını yüzde 12’lere kadar çıkardıklarını ancak salgının etkisiyle pazarda dördüncülükten dokuzunculuğa gerilediklerine işaret ederek, “Çip krizi ve lojistikle ilgili sıkıntıların giderildiği şu ortamda, ekim ayında yeniden iyi bir çıkışla orijinal pozisyonumuza hatta onun bir tık üzerine döndük ve geçtiğimiz ay pazarı 3’üncü olarak kapattık” dedi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  SON DAKİKA HABERLERİ

  ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

  3 saat önce

  Bayram Tatilinde Elektrikli Araç Şarjında Rekor

  GÜNCEL

  3 saat önce

  Castrol Ford Team Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası’nda Heyecan Dolu Bir Sezon İçin Hazır

  GÜNCEL

  3 saat önce

  Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı: Tasarım ve Performansta Yeniliklerle Dolu

  DÜNYADAN

  3 saat önce

  Maserati, GranCabrio Folgore ile Elektrikli Otomobil Segmentinde Yenilikçi Adımlar Atıyor

  GÜNCEL

  3 saat önce

  İkinci El Otomobil Pazarında İlginç Gelişmeler

  DÜNYADAN

  3 saat önce

  Tesla, Maliyet Kesintileriyle Buffalo Tesisi İşgücünü Azaltıyor

  DÜNYADAN

  3 gün önce

  Otomotiv Endüstrisinde Çalışan Sayılarına Göre Lider Şirketler

  DÜNYADAN

  3 gün önce

  Otomotivde Performans Yarışı: Türkiye’nin Büyük Grupları Karşılaştırıldı

  MARKALAR

  3 gün önce

  Fiyatı Beklentilerin Altında: BYD Seal U DM-i Şarj Edilebilir Hibrit Modeli Lansman Fiyatıyla Dikkat Çekiyor

  GÜNCEL

  28 gün önce

  Mercedes’in 2030 Planlarında Değişiklik Elektrikli Otomobillere Talep Düşecek mi?

  GÜNCEL

  28 gün önce

  Ford Mustang Mach-E GT Artık Türkiye’de Elektrikli Performansın Zirvesi

  GÜNCEL

  28 gün önce

  Suzuki GSX-8R Türkiye’de Satışa Sunuldu İşte Fiyatı ve Özellikleri

  GÜNCEL

  29 gün önce

  Türkiye’de Trafikteki En Yoğun İllere Göz Atalım

  GÜNCEL

  29 gün önce

  Tesla Cybertruck’ta Görülen Kritik Bir Sorun: Farlar ve Kış Koşulları

  MARKALAR

  29 gün önce

  Bentley’nin Elektrikli Modeli Gecikti: 2030 Planı Tehdit Altında

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.