Cuma, Ocak 27, 2023
Ana SayfaDünyadan OtomobilBMW, katı hal pil prototipinin üretimine başlayacak

BMW, katı hal pil prototipinin üretimine başlayacak

BMW, 2025’ten önce bir araçta test edilebilecek kadar büyük pil hücreleri geliştirme hedefiyle ilk yarıda pil üretmeye başlayacak.

BMW, yaptığı açıklamada , otomobil üreticisinin Münih yakınlarındaki Parsdorf’ta bulunan Hücre Üretimi Yeterlilik Merkezinde prototip katı hal hücre üretimine başlamasını sağlayacak bir Ar-Ge lisansı eklemek için ABD’li startup Solid State ile bir anlaşmayı genişletti .

BMW’nin pil Ar-Ge başkanı Peter Lamp bir röportajda, BMW’nin 2025’ten önce bir araçta test edilebilecek kadar büyük pil hücreleri geliştirme hedefiyle bu yılın ilk yarısında pil üretmeye başlayacağını söyledi.

Solid Power’ın aynı zamanda yatırımcı olan BMW ve Ford ile geliştirme anlaşmaları vardır . Teknolojisi belirli performans hedeflerini karşılıyorsa, otomotiv tedarik sözleşmeleri için düşünülebilir.

Solid Power, pil yeniliğinin “kutsal kâsesine” ulaşmaya çalışan düzinelerce şirketten biridir: daha uzun menzil, daha hızlı şarj süreleri, daha az yangın riski ve daha düşük maliyet sağlayabilen bir katı hal pil .

Otomobil üreticileri ve pil şirketleri, on yılın sonuna kadar böyle bir atılım gerçekleştirebileceklerine dair iddiaya giriyorlar, ancak laboratuvar keşiflerinin geniş ölçekte üretilebileceğini kanıtlamak için hâlâ büyük engellerle karşılaşıyorlar.

Lamp, “Solid Power tarafında, BMW tarafında iyi ekiplerimiz var” dedi. “Ayrı ayrı ilerlersek, güçlerimizi birleştirirsek aynı hızda olmaz.”

Merkezi Louisville, Colorado’da bulunan Solid Power, 2021’de ters bir birleşme yoluyla halka açıldı.

Kurucu ortak Doug Campbell, şirketin bir sonraki aşamada liderlik etmesi için daha fazla üretim uzmanlığına sahip birine ihtiyacı olduğunu söyleyerek Kasım ayında CEO olarak görevinden ayrıldı.

Şirketin başkanı ve başkanı olan risk sermayedarı David Jansen, kalıcı bir yedek ararken geçici CEO olarak görev yapıyor.

Jansen, “Süreçte iyi ilerliyoruz,” dedi. “Yönetim kurulu çok heyecanlı.”

BENZER HABERLER

Popüler Haberler